REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Metin Ünyay – All The World

Kış Aylarında Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Su içmenin mevsimi yoktur. Sağlıklı bir yaşam için vücudun ihtiyacı kadar sıvı alımı gerçekleştirilmesi gerekir. Peki bu miktar nedir? Özellikle kış aylarında ne kadar su tüketilmeli? Prof. Dr. Sedat Üstündağ, anlatıyor.

Kış Aylarında Ne Kadar Su Tüketilmeli?
REKLAM ALANI

Kış aylarında su tüketiminde azalma gözleniyor. Bu durumun vücuda olumsuz etkileri bulunuyor. Elbette yaz aylarında su kayıpları artar ve o sebeple su ihtiyacı da artar. Ancak yaz ve kış fark etmeden vücudun suya ihtiyacı vardır.

Eğer su alımı azalırsa bundan sadece böbrekler etkilenmez, eklemlerden beyine kadar vücudun bütün fonksiyonları olumsuz etkilenir. Maalesef çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde su eksikliği çok fazladır. Gerek hareketlerinin bozulması gerekse zihinsel yeteneklerde azalmaya neden olur. Bir çalışmaya göre 65 yaş üstü bireylerin üçte birinin susuz yani dehidrate olduğunu göstermiştir.

Su ihtiyacı toplumdan topluma farklılık gösterebiliyor

İçilen suyun yanı sıra tüketilen katı gıdalardan, sebze meyvelerden sıvı alınıyor. Sağlıklı bir kişinin günde ortalama 2-3 litre idrar çıkartacak kadar sıvı alımı yapması gerekiyor. 

Mevsim şartları, nem düzeyi, kişinin aktivasyonu sıvı kaybında önemlidir. Teker teker her bir insan için miktarı belirtmek yanlış olabilir ama herkes ayda bir kez idrarını toplayabilir ve eğer günlük 2 litreden azsa sıvı alımını bir miktar artırabilir.

3 litreden fazlanın da çok büyük bir yararı yoktur. Ayda bir defa idrar toplamakla kişi, sıvı alımının yeterli veya yetersiz olduğunu kontrol edebilir. Bilhassa böbrek taşı olanlarda ve böbrek taşı gelişimine müsait olan hastalarda günde en az 2 litre idrar sağlayacak kadar sıvı alımı çok önemlidir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ